Nadszedł już czas na składanie zeznań podatkowych za rok 2022. Część osób nie musi podejmować żadnych działań związanych z ich PIT-em – wówczas deklaracja we wstępnie przygotowanym kształcie zostanie automatycznie przekazana do urzędu skarbowego. Aby jednak mieć kontrolę nad kształtem dokumentu, a także skorzystać z dodatkowych odliczeń i ulg, warto wypełnić PIT-37. Online zrobisz to szybko i sprawnie. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę w trakcie tego procesu.
1. PIT-37 – kto wypełnia ten druk w 2023 roku?
2. Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe – najważniejsze informacje
3. Jak złożyć PIT-37? Online czy tradycyjnie?
4. Jakie ulgi można odliczyć?
Zdecydowanie najczęściej wypełnianym formularzem deklaracji podatkowej jest PIT 37. Nadal najwygodniejszą metodą wypełnienia PIT 37 za 2022 rok jest PIT-37 online.
PIT-37 – kto wypełnia ten druk w 2023 roku?
Rozliczenie PIT-37 za 2022 rok jest obowiązkowe przede wszystkim dla osób, które we wskazanym czasie były zatrudnione w ramach umowy o pracę lub wykonywały obowiązki na podstawie umów cywilnoprawnych, czyli uzyskiwały dochody za pośrednictwem płatnika (pracodawcy, zleceniodawcy, z tytułu emerytury lub renty). Tacy podatnicy rozliczają PIT 37 2023 na zasadach ogólnych, według skali podatkowej – stawek 18% i 32%.
Tacy podatnicy mogą jednak, zamiast PIT 37 2022, wybrać PIT 36, jeżeli równolegle:
- prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą albo działy specjalne produkcji rolnej, pod warunkiem opodatkowania na zasadach ogólnych,
- uzyskiwali przychody z tytułu najmu i rozliczają je na zasadach ogólnych,
- doliczają dochody małoletnich dzieci,
- korzystają z możliwości obniżenia dochodów poprzez rozliczenie straty z lat ubiegłych.
Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe – najważniejsze informacje
Jak wspomnieliśmy już wcześniej, chcąc rozliczyć PIT 37 online, można skorzystać z zeznania podatkowego wstępnie wypełnionego przez resort finansów. Taka możliwość jest dostępna dla podatników rozliczających się na formularzach PIT 37 oraz PIT 38, a deklaracja przygotowywana jest na podstawie informacji przekazanych przez płatników.
Podatnik nie musi jednak korzystać z tego udogodnienia, a w wielu przypadkach może okazać się to wręcz nieopłacalne. Decyzja o tym, by samodzielnie wygenerować PIT-37 do wypełnienia, niesie z sobą konkretne korzyści. Udostępnione zeznanie jest w pełni edytowalne, dlatego warto odliczyć przysługujące podatnikowi ulgi, o których więcej wspomnimy za chwilę. Wypełniając formularz, można podać także KRS wybranej organizacji pożytku publicznego i przekazać jej 1,5% swojego podatku.
Jak złożyć PIT-37? Online czy tradycyjnie?
PIT 37 nadal można pobrać w urzędzie skarbowym lub wydrukować, wypełnić odręcznie i dostarczyć do urzędu skarbowego. Zdecydowanie lepiej jednak zrobić to poprzez opcję PIT 37 online. Dlaczego?
Przede wszystkim takie rozliczenie jest znacznie łatwiejsze. Wprowadzone dane automatycznie umieszczane są w odpowiednich rubrykach, a część wyliczeń dokonywana automatycznie, dlatego ryzyko błędu w zasadzie nie istnieje. Gotowe zeznanie podatkowe dociera do fiskusa szybko i sprawnie, czego potwierdzenie stanowi Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Dokument ten generuje się automatycznie – wystarczy zachować go na dysku.
Jakie ulgi można odliczyć?
Poprzez PIT 37 online można odliczyć szeroką gamę ulg podatkowych. Do najpopularniejszych zaliczają się: ulga prorodzinną (tzw. ulga na dzieci), ulga dla rodzin wielodzietnych, ulga rehabilitacyjna, a także darowizny na organizacje pożytku publicznego.