Kryptowaluty otrzymały w tym roku lanie, ponieważ czynniki fundamentalne pozostają głównymi czynnikami wpływającymi na akcję cenową.
Co warto wiedzieć o BTC/USD?
Podczas gdy branża kryptowalutowa doświadczyła gwałtownego rajdu, który sprawił, że inwestorzy detaliczni i instytucjonalni rzucili się do posiadania Bitcoina, Ethereum i ostatnio alt coinów, perspektywy gospodarcze wydają się przyjmować inną trajektorię. Analizując wydarzenia i reakcje, które nastąpiły od początku pandemii Covid-19, duże pakiety stymulacyjne w środowisku niskich stóp procentowych sprawiły, że aktywa cyfrowe stały się atrakcyjnymi inwestycjami, obok akcji i „bardziej ryzykownych aktywów”.
Inwazja na Ukrainę zmieniła wszystko w stosunku BTC/USD
Gdy Elon Musk zachwalał Bitcoin i na późniejszym etapie „Dogecoin”, spekulacja i psychologia tłumu napędzały Bitcoin z niskiego poziomu 3 850 USD w marcu 2020 r. do wszech czasów nieco powyżej 69 000 USD w listopadzie ubiegłego roku.
To wzrost o 1 692% pomimo kolejnych blokad i spowolnienia wzrostu gospodarczego
Jednak wraz z inwazją na Ukrainę, która zaostrzyła presję cenową, prognozy wzrostu skurczyły się wraz z utrzymującymi się wyższymi poziomami inflacji, zmuszając banki centralne do bardziej agresywnego podnoszenia stóp i zakończenia luzowania ilościowego pomimo rosnących obaw przed recesją. W przypadku Bitcoina i jego odpowiedników, strach i wzrost awersji do ryzyka spowodował w tym miesiącu ogromne odpływy, ponieważ instytucje i duzi gracze rynkowi przenieśli uwagę na aktywa oprocentowane. Choć nie wydaje się to takie złe, należy pamiętać, że kontrola regulacyjna jest od pewnego czasu stałym problemem, ponieważ „wartość” poszczególnych monet lub tokenów pozostaje tematem spornym.
Ale, mimo że regulatorzy narzucili pewne przepisy, nadal istniało pewne „pole manewru” dla giełd. Patrząc wstecz na wydarzenia poprzedzające kryzys finansowy z 2008 roku, kiedy to fundusze hedgingowe i inne instytucje finansowe wykorzystywały MBS jako sposób na zabezpieczenie większej części rynku nieruchomości, brak regulacji pozwolił instytucjom finansowym na wykorzystanie dźwigni finansowej w nadziei na osiągnięcie większych zysków.