Czy spółka z o.o. powinna założyć konto firmowe?

Teoretycznie spółka z o.o. nie ma obowiązku jako takiego posiadania własnego rachunku bankowego (przepisy nie wymagają tego wprost). Jednak w praktyce nie da się prowadzić bieżącej działalności gospodarczej bez konta firmowego. Co więcej do prowadzenia działalności wspólnicy nie mogą wykorzystywać osobistych kont bankowych. Warto również pamiętać także o tym, że do założenia konta firmowego są zobowiązane wszystkie podmioty gospodarcze, które korzystają z mechanizmu tzw. podzielonej płatności (split payment), czyli podzielonej płatności. Dodatkowo posiadanie własnego konta przez firmę jest również wymuszane rosnącymi ograniczeniami w zakresie obrotu gotówkowego.

Konto dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – jakie wybrać i na jakie opłaty warto zwrócić uwagę?

Rachunek bankowy dla spółki jest podstawą, jeśli jej wspólnikom zależy na przeprowadzaniu bezpiecznych transakcji. Przedsiębiorcy poszukując wygodnego rozwiązania, powinni zwrócić uwagę na to, czy możliwe jest:

 • dzielenie dost
 • ępu na rachunku dla kilku osób
 • automatyzowanie
 • wykonywanych
 • płatności
 • generowanie raportów i analiz
 • tworzyć zlecenia stałe

Wielu przedsiębiorców decydując się na ofertę banku, zwraca również uwagę na koszt prowadzenie rachunku bankowego dla spółki z o.o.. Wysokość opłat ma charakter ciągły i może wpływać na całkowite koszty prowadzonej działalności. Do stałych opłat należą m.in.: przelewy do ZUS i US, wewnętrzne, krajowe, europejskie, walutowe, wypłaty z bankomatu w złotówkach lub w euro, wpłaty do wpłatomatu, czy też użytkowanie karty.

Konto dla spółki z o.o. – jak szybko porównać konta firmowe?

Ofert kont bankowych dla przedsiębiorców porównasz szybko w rankingu firmowych rachunków bankowych. Jeden z nich dostępny jest na stronie 6krokow.pl. Znajdziesz w nim informacje na temat: jakości kont, aktualnych promocji, które zawiera produkt bankowy. Wskazane są w nim najlepsze oferty rachunków bankowych. Zaprezentowane są w nim także informacje dotyczące prowadzenia rachunku bankowego, wykonywania przelewów oraz opłat związanych z obsługą karty płatniczej.

Konto dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – jakie korzyści daje jego posiadanie?

Mimo że posiadanie konta bankowego przez wspólników spółki z o.o. jest obowiązkowe, to jednak korzystanie z niego daje wiele korzyści. Wśród najważniejszych korzyści warto wymienić:

 • Konto firmowe pozwala wspólnikom kontrolować wydatki i zarządzać płynnością finansową
 • Proste rozliczenia z Urzędem Skarbowym i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Wspólnicy spółki z o.o. mogą dodatkowo założyć subkonto, z którego będą odkładać na podatki
 • Wspólnicy mogą dodać konto firmowe do tzw. Białej listy. To specjalna baza czynnych podatników VAT wraz z ich numerami kont bankowych. Dzięki niej kontrahenci mogą sprawdzić, czy przedsiębiorca jest płatnikiem VAT.
 • Konto firmowe można zintegrować z programem księgowym.

Konto dla spółki z o.o. – czy musi dużo kosztować?

To ile zapłacisz za prowadzenie konta firmowego, zależy od tego, z której oferty banku skorzystasz. Decydując się na ofertę produktu bankowego, zastanów się na tym, czego oczekujesz. Możesz określić swoje potrzeby, odpowiadając na kilka pytań:

 • Ile osób będzie korzystać z konta dla spółki? – Większość banków ma w swojej ofercie osobne konta stworzona dla spółki jednoosobowej i dla kilku osób. Zwróć uwagę także na to, czy konto jest dopasowane dla firmy z właściwą formą prawną.
 • Czy będziesz korzystał z fizycznego oddziału banku? – na rynku istnieje banków, które nie mają fizycznych oddziałów. Korzystanie z internetowej bankowości daje wiele korzyści, jednak niektórzy wolą bardziej bezpośredni kontakt z obsługą banku.
 • Jakie operacje bankowe będziesz wykonywać najczęściej? – zastanów się nad tym, czy będziesz realizować przelewy na terenie Polski, czy poza Unią Europejską.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie ma obowiązku posiadania firmowego konta bankowego. Jednak bez niego niemożliwe jest dla niej prowadzenie biznesu.