Handel zagraniczny – czy trzeba mieć własny sklep online?

Jednym z największych atutów sprzedaży online są niemal nieograniczone możliwości skalowania biznesu. Wcale nie musisz sprzedawać tylko polskim klientom – w końcu Internet dociera do niemal wszystkich zakątków świata, podobnie jak firmy dostarczające paczki, a sprzedaż za granicę to możliwość znacznego zwiększenia zysków. Jak to zrobić? Jak rozpocząć handel zagraniczny online?

Sprzedaż za granicę – rozszerz działalność swojego sklepu online

Jeśli prowadzisz własny sklep online, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zaczął sprzedawać swoje towary również klientom zagranicznym. Klienci sklepów internetowych na dojrzałych rynkach jak najbardziej są skłonni do dokonywania zakupów w sklepach zagranicznych. Warto jednak wiedzieć, że terytorialne rozszerzenie działalności wymaga sporego nakładu pracy i określonych przygotowań.

Konieczne są między innymi:

 • dostosowanie i przetłumaczenie strony internetowej sklepu,
 • dostosowanie metod płatności i wysyłki z myślą o klientach zagranicznych,
 • dostosowanie i przetłumaczenie regulaminu sklepu,
 • dostosowanie i przetłumaczenie polityki prywatności,
 • zadbanie o odpowiednie przygotowanie działu obsługi klienta (np. zatrudnienie osób posługujących się właściwym językiem obcym),
 • w niektórych przypadkach zarejestrowanie się jako płatnik VAT w kraju docelowym,
 • dostosowanie księgowości.

Warto przy tym skorzystać z pomocy specjalistów, szczególnie przy kwestiach prawnych, rachunkowych i językowych. Błędna interpretacja przepisów czy niewłaściwe tłumaczenie mogą bowiem spowodować niemałe problemy. Proces przygotowania się do handlu zagranicznego online jest dość długi, ale gdy już rozszerzysz działalność o jeden kraj, przygotowanie się do sprzedaży w kolejnych będzie łatwiejsze.

Handel międzynarodowy przez marketplace – czy to możliwe?

Dobra wiadomość jest jednak taka, że ten proces może być znacznie prostszy. Sprzedaż za granicą można bowiem prowadzić również za pośrednictwem platform typu marketplace. Istnieje wiele międzynarodowych portali, które można wykorzystać w tym celu. Od pewnego czasu można jednak również prowadzić handel międzynarodowy przez Allegro. To najlepsze rozwiązanie dla wielu przedsiębiorców, którzy mają już swoje konta w tym serwisie. Dlaczego? Ponieważ:

 • Allegro jest polskim serwisem, a więc łatwym w obsłudze nawet bez znajomości języków obcych,
 • wielu polskich sprzedawców korzysta już z tego portalu, a więc rozpoczęcie sprzedaży za granicę wymaga przejścia jedynie minimalnych procedur,
 • platforma dba o to, aby handel międzynarodowy odbywał się legalnie – sprzedawca nie musi dostosowywać samodzielnie strony sklepu, polityki prywatności ani innych opcji,
 • udostępnienie ofert na rynki zagraniczne jest niezwykle proste – wystarczy kilka kliknięć,
 • Allegro automatycznie tłumaczy takie oferty na język angielski,
 • dostępne jest również wsparcie w zakresie obsługi klienta zagranicznego,
 • na portalu znajdziesz też kursy, poradniki i webinary ułatwiające rozpoczęcie handlu zagranicznego online.

To świetne rozwiązanie przede wszystkim dla firm, które nie mają dużych zasobów i doświadczenia, a także dla każdego, kto chce bez większego trudu i konsekwencji wypróbować model handlu międzynarodowego!

Handel zagraniczny online bez własnego sklepu – to możliwe

Możesz prowadzić handel zagraniczny online, nawet jeśli nie masz własnego sklepu internetowego – wszystko dzięki platformom typu marketplace. Jest to metoda najłatwiejsza i najbezpieczniejsza, ponieważ to platforma dba o to, aby realizacja transakcji nie wiązała się z łamaniem przepisów. Dodatkowym atutem wykorzystania tego rozwiązania jest łatwość obsługi i możliwość skorzystania z fachowej pomocy. Dzięki serwisom takim jak Allegro możesz rozpocząć sprzedaż za granicę w zaledwie kilka chwil i bez dodatkowych kosztów!