Niektórzy najbardziej cenią sobie stabilność, podczas gdy inni cały czas pragną nowych wyzwań. Jeśli masz nieustanną chęć poznawania świata, możesz zostać cyfrowym nomadem (Digital Nomad) – człowiekiem, który swobodnie podróżuje i zwiedza świat nie rezygnując z pracy.
Praca w hamaku pod palmą brzmi zachęcająco, ale rzeczywistość jest nieco bardziej wymagająca. Dlatego stworzyliśmy praktyczny poradnik, który pomoże Ci zrealizować marzenia o zostaniu cyfrowym nomadą.
Cyfrowy koczownik to ktoś, kto pracuje w domu i dużo podróżuje. Dużą część roku spędza poza krajem ojczystym i często zmienia tymczasowe miejsce zamieszkania.
Kim jest i co robi cyfrowy nomadą?
Osiągnięcie płatnej pracy za granicą jest ważną częścią cyfrowego życia nomadów. Według statystyk opublikowanych na portalu Walutomania.pl, tylko nieliczni mają pracę na pełny etat; większość zarabia uczestnicząc w bezpłatnych konkursach oraz pozyskując klientów i projekty poprzez swoją galerię internetową lub networking.
Chociaż życie cyfrowego nomady wydaje się atrakcyjne, jest również pełne trudności. Zanim wyruszysz, rozważ wszystkie potencjalne korzyści, a także ryzyko związane z tym stylem życia.
Jakie są plusy i minusy bycia cyfrowym nomadą?
Cyfrowi nomadzi podążają za swoimi marzeniami i swobodnie podróżują po całym świecie. Ich praca umożliwia zarabianie pieniędzy w Internecie niezależnie od tego, gdzie jesteś. Rozważ swoje pasje i umiejętności, a także realia biznesowe i zapotrzebowanie na potencjalne usługi, szukając firmy startowej, która pozwoli Ci pracować z dowolnego miejsca na planecie.
Czasem trzeba zrobić krok w tył, zanim zrobi się krok do przodu. Jeśli zdobędziesz cenne umiejętności, odległy rynek pracy będzie dla Ciebie bardziej przychylny.
Być może będziesz musiał poszukać pracy biurowej, która zatrzyma Cię w jednym miejscu na kilka miesięcy, aby zdobyć kwalifikacje wymagane do podejmowania samodzielnych projektów.