Jak zostać cyfrowym nomadą?

Niektórzy najbardziej cenią sobie stabilność, podczas gdy inni cały czas pragną nowych wyzwań. Jeśli masz nieustanną chęć poznawania świata, możesz zostać cyfrowym nomadem (Digital Nomad) – człowiekiem, który swobodnie podróżuje i zwiedza świat nie rezygnując z pracy.

Praca w hamaku pod palmą brzmi zachęcająco, ale rzeczywistość jest nieco bardziej wymagająca. Dlatego stworzyliśmy praktyczny poradnik, który pomoże Ci zrealizować marzenia o zostaniu cyfrowym nomadą.

Cyfrowy koczownik to ktoś, kto pracuje w domu i dużo podróżuje. Dużą część roku spędza poza krajem ojczystym i często zmienia tymczasowe miejsce zamieszkania.

Kim jest i co robi cyfrowy nomadą?

Osiągnięcie płatnej pracy za granicą jest ważną częścią cyfrowego życia nomadów. Według statystyk opublikowanych na portalu Walutomania.pl, tylko nieliczni mają pracę na pełny etat; większość zarabia uczestnicząc w bezpłatnych konkursach oraz pozyskując klientów i projekty poprzez swoją galerię internetową lub networking.

Chociaż życie cyfrowego nomady wydaje się atrakcyjne, jest również pełne trudności. Zanim wyruszysz, rozważ wszystkie potencjalne korzyści, a także ryzyko związane z tym stylem życia.

Jakie są plusy i minusy bycia cyfrowym nomadą?

Cyfrowi nomadzi podążają za swoimi marzeniami i swobodnie podróżują po całym świecie. Ich praca umożliwia zarabianie pieniędzy w Internecie niezależnie od tego, gdzie jesteś. Rozważ swoje pasje i umiejętności, a także realia biznesowe i zapotrzebowanie na potencjalne usługi, szukając firmy startowej, która pozwoli Ci pracować z dowolnego miejsca na planecie.

Czasem trzeba zrobić krok w tył, zanim zrobi się krok do przodu. Jeśli zdobędziesz cenne umiejętności, odległy rynek pracy będzie dla Ciebie bardziej przychylny.

Być może będziesz musiał poszukać pracy biurowej, która zatrzyma Cię w jednym miejscu na kilka miesięcy, aby zdobyć kwalifikacje wymagane do podejmowania samodzielnych projektów.